A pajzsmirigy-túlműködésről:
A pajzsmirigy olyan belső elválasztású mirigyünk, ami sejtjeink energiatermeléséhez elengedhetetlen hormonokat állít elő. Túlműködése esetén a mirigy rendellenesen sok tiroxin (T4) és trijód-tironin (T3) hormont állít elő szervezetünkben. A betegség nagyobb számban a nőket érinti, de mindkét nemnél jelentkezhet. Kialakulása köthető stresszhez, egy adott időszakban minket érő túl nagy megterheléshez, pszichoszomatikus okokhoz, a nők szervezetében a szülés után bekövetkező terheléshez, vagy a változókor beállásához is.Átmeneti túlműködést előidézhet túl sok jód fogyasztása is. Ez történhet jódozott só túlzott fogyasztása esetén, egyes megfázás ellen gyógyszerek is tartalmazhatják, vagy műtéti előkészítéskor használt sebfertőtlenítő alkalmazásakor.
Jelek:
- Fogyás
- Szemkidülledés
- Erős izzadékonyság
- Immunrendszer gyengülése
- Hangulatváltozás
- Hasmenés
- Alvászavar
- Erős szívdobogás-érzet, szapora pulzus
- Légszomj, fulladás
- Menstruációs zavarok
A vizsgálat menete:
A diagnózis felállításához az orvos először fizikai vizsgálatot végez, ellenőrzi a szemet, kitapintja a pajzsmirigyet. A vér hormonvizsgálata során kimutatható, ha túl magas a tiroxin és trijód-tironin hormonok értéke. A nagyon alacsony koleszterin szint is árulkodó jel lehet, akárcsak a pajzsmirigy szabályozó hormon (TSH) alacsony értéke. A pontos diagnózis felállítása érdekében ultrahang vizsgálatot is végeznek a pajzsmirigy méretének, szerkezetének ellenőrzésére. Ezt követheti egy izotópvizsgálat a pontos túlműködés megállapítására. A vizsgálat sokrétűsége érdekében keressen fel egy endokrinológust mihamarabb, ha a felsorolt jelek közül több jelentkezett már Önnél!
A gyógyulás érdekében:
A kezelés fontos alapkövét képezi a beteg életmódbeli váltása. A stresszes életvitel megváltoztatása és a táplálkozásra való fokozott odafigyelés elengedhetetlen a pajzsmirigy-túlműködés csökkentése szempontjából. Ezt kiegészítve gyógyszeres kezelést is javasolhat orvosa, ha a túlműködés olyan mértékű. Szükség lehet vitamin pótlásra is, a legyengült immunrendszer támogatása képpen C- és D vitamin szedése ajánlott, valamint az idegrendszerre és a szívre előnyösen ható galagonya és citromfű teák fogyasztása is segíthet a tünetek enyhítésében.
A pajzsmirigy-túlműködés hosszas fennállása vagy a javulás elégtelensége érdekében izotópkezelés vagy esetenként műtéti beavatkozás is szükségessé válhat. Az izotópkezelés során jódot juttatnak a beteg szervezetébe, ami radioaktív sugárzásával megszünteti a fokozott hormontermelést. A pajzsmirigy által fel nem vett izotópot a vese kiválasztja, így az két napon belül kiürül a páciens szervezetéből.