A pajzsmirigy-alulműködésről:
Hypothyreosisról, pajzsmirigy-alulműködésről beszélünk, ha a pajzsmirigy elégtelen működése miatt szervezetünkben kevesebb hormon termelődik. A hormonok hiánya lassítja az anyagcsere-folyamatokat, számos szerteágazó panaszt előidézve.Az esetek nagy részében jódhiány okozza apajzsmirigy alulműködését, de autoimmun folyamat (Hashimotothyreoiditis) vagy hormontartalmú gyógyszerek negatív hatása is lehet a kialakulása mögött. A betegség az esetek döntő többségében nőknél jelentkezik, de mindkét nemnél előfordulhat. Örökölt, veleszületett rendellenesség mellett a kamaszkorban is jelentkezhet, vagy a terhesség/szülés időszakában, illetve a változó kort követően a leggyakoribb a pajzsmirigy megbetegedése.
A pajzsmirigy-alulműködéstüneteilehetnek:
- Rossz közérzet
- Fáradékonyság, állandó fáradtság érzet
- Álmatlanság
- Hangulatingadozások, ingerlékenység
- Csökkenő koncentrálóképesség
- Hajhullás
- Száraz bőr
- Testsúlynövekedés
- Székrekedés
- Menstruációs zavarok
- Libidó csökkenése
- Teherbeesési nehézségek
Vizsgálat:
Mivel a tünetek gyakori problémák és más betegségekre is utalhatnak, a pajzsmirigy-alulműködésezért nehezen diagnosztizálható. Ha a beteg a fent felsorolt jelek közül többet egyszerre tapasztal, erős gyanúja állhat fent a pajzsmirigy-megbetegedésére. Pontos diagnózist csak hormon vizsgálattal lehet felállítani, így gyanú esetén érdemes felkeresni egy endokrinológust a kivizsgálás érdekében.
Javasoltkezelés:
Gyógyszeres terápiával hatékonyan lehet a tüneteket kezelni. Ehhez rendszerint egész életen át tartó mesterséges pajzsmirigy hormon (tiroxin) szedése szükséges. A hormondózis beállítása sűrű rendszerességű ellenőrzést igényel. Ha sikeresen beállították a gyógyszerszedést, éves kontroll javasolt. A gyógyszert reggel, éhgyomorra kell bevennie a betegnek.
Milyendiétajavasoltpajzsmirigy-alulműködés esetén?
Diétával a jódhiányos pajzsmirigy-alulműködéskezelése támogatható. Legmegfelelőbb ellenszere a táplálkozás során szervezetünkbe juttatott jód. Kb. 100 µg/nap jódra van szükségünk a hiány elkerülése végett, amit fogyaszthatunk: jódozott konyhasó, jódozott ivóvíz vagy jodidtabletta. Az esetleges többlet esetén a felesleg jód a veséken keresztül kiürül szervezetünkből, így nem kell a túladagolásonaggódni.
Emellett energiaszegény, telített zsírsavakban szegény, vitamin és rost dús táplálkozás ajánlott. Jódban gazdag ételek a tengeri halak, kagylók, spenót, karfiol, bab, paradicsom. Azonban tartózkodjunk a repce, retek, fejes- és kelkáposzta fogyasztásától, mivel ezek a jód hasznosulását gátló anyagokat tartalmaznak.