MI A MEDDŐSÉG?
Meddőségről – infertilitásról – akkor beszélünk, ha semmilyen fogamzásgátlást nem alkalmazva, egy éven keresztül történő rendszeres nemi aktust követve sem eredményez terhességet. Meddőségnek nevezzük azt a stádiumot is, ha a nő bekövetkezett terhessége rendszeresen spontán vetéléssel szűnik meg.
A MEDDŐSÉG HÁTTERE
A meddőség hátterében előfordulhat, hogy hormonális problémák miatt nem sikerül a gyermekvállalás. A megtermékenyülés folyamata összetett. Hormonok, kémiai és fizikai mechanizmusok segítségével, egy bizonyos időben és sorrendbe megy végbe.
A herék működése is befolyásolja a termékenységet. A heréknek állandóan spermiumokat kell termelniük, melyeknek érniük kell a mellékherében, majd be kell jutniuk a hüvelybe és ezt követően a méhen át a petefészekbe. Az ovuláció során a petefészekből kiszabadult petesejttel 24 órán belül találkozniuk kell.
Ha ez megtörtént, akkor utána egyetlen spermiumnak be kell jutnia a petesejtbe és megtermékenyítenie azt.
Utána a megtermékenyült petesejt körülbelül két napig tartózkodik a petevezetékben, azután pedig a méh üregébe kell vándorolnia és ott további osztódás és növekedés után be kell ágyazódnia a méh nyálkahártyájába.
Vagyis egy egészséges pár minden szempontból a megfelelő időpontban él házaséletet, a kívánt teherbeesés valószínűsége „csupán” 20-30 %.
Manapság a párok – különböző élethelyezetek miatt – egyre később vállalnak gyereket, ezért a családtervezés is későbbre tolódott, így a nők esetében sajnos nem ritka, hogy az első gyermeket a harmincas éveikben szülik meg. Ezzel szemben még néhány évtizeddel ezelőtt a gyermekvállalás a nők húszas éveiben volt jellemző.
Az életkor előre haladtával azonban alábbhagy a fogamzóképesség, és egyre nagyobb számban találkozunk a teherbe esés nehezítettségével. Ma hazánkban a párok kb. 15-20%-a küzd meddőséggel, amely kb. 150.000 pártjelent!
A MEDDŐSÉG JELEI / MIKOR ÉRDEMES SEGÍTSÉGÉRT FORDULNI?
A meddőséggel kapcsolatosan a kivizsgálást egy év sikertelen próbálkozás után érdemes elkezdeni. Természetesen, vannak olyan esetek, ahol a pár idősebb vagy a kórelőzményben ismert – meddőségre utaló – betegség szerepel, a probléma korábban is diagnosztizálható és kezelhető.
Mikor érdemes meddőségi szakorvoshoz fordulnia? Ha valamelyik állítás igaz Önre keresse fel rendelőnket!
- Ha legalább egy éve fogamzásgátlás nélküli él rendszeres a házaséletet, ám teherbeesés nem történt meg, vagy ha megtörtént, de két vetélés is történt a múltban.
- Ha azotthoni tesztek (nyálból, vizeletből, hüvelyváladékból) nem mutatnak tüszőérést vagy tüszőrepedést.
- Ha amenstruáció hosszabb ideje rendszertelen vagy egyáltalán nincs menstruáció. Ha a menstruáció elhúzódó, a vérzés erős, alvadékos.
- Ha menstruáció alatt vagy attól függetlenül erős alhasi fájdalmak jelentkeznek.
- Ha az együttlét fájdalmas.A meddőség hátterében mindig hormonális, anatómiai, fertőzéses, genetikai, pszichológiai vagy immunológiai okok valamelyike található. Ez mindkét nemre vonatkozik.
Gyakran előfordulnak bizonyos anatómiai eltérések. Nőknél a petevezeték elzáródása vagy a méh és a petefészek jóindulatú daganata. Előfordul, hogy a méh fejlődési rendellenessége áll a meddőség hátterében.
A meddőségi kivizsgálás során a pár mindkét tagját ki kell vizsgálni, hiszen a kiváltó okok feltárása alatt 40%-ban találunk női okot, szintén 40%-ban férfi okot és 20%-ban a pár mindkét tagjánál van olyan differencia, mely a meddőség okának tekintendő.
MEDDŐSÉG KEZELÉSÉNEK MENETE
A pár női tagjánál fizikális vizsgálattal, laboratóriumi vizsgálatokkal, képalkotó eljárásokkal, szükség esetén sebészeti technikákkal történik a meddőség okának felderítése. Nőgyógyász szakorvosokkal előzetes konzultációt igénylően, egyből elkezdhető a kezelés.
A pár férfi tagjánál termékenységi szintet vizsgáljuk. Az egyik legfontosabb eljárás az ondó minőségi és mennyiségi vizsgálata.Biológus szakorvosunk a maximális támogatással áll a páciensek mellett, így a szükséges vizsgálatokat (hormonszint-meghatározás, sebészeti technikák stb.) követően derít fényt a háttérben álló problémára.
A gyermek után vágyó párok majdnem 90%-ában a meddőség kezelhető gyógyszeresen, a reproduktív rendszer funkciójának sebészi helyreállításával, valamint az asszisztált reprodukciós technikák, mint pl. az in vitro fertilizáció, az ún. lombik bébi programsegítségével.
Ha Ön is hasonló panaszokat tapasztal mindenképpen érdemes szakorvoshozfordulni!