Mik a hormonok, és milyen jelek utalhatnak hormonzavarra?
A hormonok speciális összetételű kémiai jelátvivő anyagok, melyeket az endokrin belső-elválasztású mirigyek termelnek. Fő hormontermelő szerveink az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigy, a mellékvese, a here, a petefészek, a csecsemőmirigy, a tobozmirigy és a hasnyálmirigy. A hormonok véráramba kerülésekor viszonylag hosszú idő alatt érnek el a célszervekhez, ugyanakkor hatásuk is hosszú ideig (néhány órától akár hetekig) tart.
Felelősek a hangulatunkért, a szexuális funkcióinkért, a növekedésért, fejlődésért és az emésztésben is szerepet játszanak. Működésünk fontos részét képezik tehát a hormonok, így kisebb fokú elváltozásuk is már jelentős, észlelhető problémákhoz vezethet. A fent említett hormontermelő szerveknek különböző megbetegedései okozhatnak hormonzavarokat. Az alábbiakban olyan jeleket sorolunk fel, melyek közül, ha több is ismerős, ajánljuk, hogy látogassa meg endokrinológiai szakrendelésünket.
Milyen problémák árulkodhatnak hormonzavarról?
- Testsúly növekedése:
Tömegünk hirtelen gyarapodása mögött az inzulinszint növekedése állhat. Ekkor a sejtek energiafelhasználása felborul és a többlet energia a zsírsejtekben raktározódik el. Az állapot során a magas inzulin szint alacsony vércukorszintet eredményez, aminek hatására falási rohamok is jelentkezhetnek. A problémát a pajzsmirigy alulműködés is okozhatja. - Pattanásos, zsíros arcbőr:
A férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek a nőivel szemben, ami miatt fokozottabbé válik a faggyúmirigy aktivitása, így a bőr zsírossá válik- ez a pórusokat nagyon könnyen eltömítheti és ez gyulladt aknékatis okozhat. - Csökkent libidó:
A hormonális egyensúly felbomlásának egyik legszembetűnőbb tünete az alacsony libidó szint. Ez általában alvászavarral, kimerítő éjszakákkal kezdődik, ami a szexuális hormonok termelődésének nem tesz jót. - Szakáll, bajusz fokozott növekedése hölgyeknél:
A tesztoszteron szint emelkedése a nők szervezetében a bajusz és szakáll területén erősebb, vastagabb szálak megjelenéséhez vezethet. - Dülledt szemek:
A tünet mögött leggyakrabban a pajzsmirigy túlműködéssel járó Graves-Basedow kór áll. Ekkor a szem mögötti szövetek gyulladásban vannak és ödémaalakul ki. - Menstruációs problémák:
A ciklus felborulása, a menstruáció kimaradása szintén hormonális zavarokra utalhat. - Hajhullás:
A lassabb hajnövekedés vagy a haj elvesztése pajzsmirigy problémákra utalhat, de ugyanúgy jelentkezhet a többi hormontermelő szerv betegségénél is. Ilyenkor ajánlott teljes hormonvizsgálatot végezni. - Emésztési zavarok:
A gyomor-bélrendszer megfelelő működéséhez három hormon szükséges (gasztrin, szekretin, és a kolecisztokinin). Ha felbomlik az egyensúlyuk, gondokat tapasztalhatunk az emésztésünkkel.
További kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal: http://budaimaganrendelo.hu/maganrendelesek/endokrinologia